مزایا و معایب وان و جکوزی

About the author : Marjan

معرفی، کاربرد، ابعاد رایج و مزایا و معایب وان جکوزی وان حمام، جکوزی و تجهیزات نوشته bc4308ce1a7ac25a23214db572bf1508?s=96&d=mm&r=g آویژه طرح

شاید تا کنون بارها واژه هیدروتراپی یا آب درمانی را شنیده باشید و به دنبال راه حلی سنتی و طبیعی برای رهایی از دردهای مفصلی و عضلانی خود یا دیگر افراد خانواده باشید و یا اینکه به یک محیط شیک و زیبا برای استراحت و رسیدن به احساسی ناب بعد از یک روزه پر مشغله نیاز داشته باشید.

اگر می‌خواهید راه حل مناسب را پیدا کنید، خواندن این مقاله خالی از لطف نیست چرا که قصد داریم در این مطلب به معرفی و بررسی کاربردها و مزایا و معایب وسیله‌ای بپردازیم که نیازهای شما را در این باب برطرف خواهدکرد.

وان جکوزی

وان جکوزی حوضچه‌ی سر بسته ای حاوی آب گرم چرخان می‌باشد که شکل مجهزتر و کامل‌تری از وان حمام است. طراحی جکوزی به این صورت است که آب با سرعت و فشار زیاد توسطخروجی‌هایی به صورت پمپ‌های قوی به وسیله یکسری لوله‌ به کار برده شده در قسمت‌های مختلف حوضچه،به فضای داخلی وان جکوزی انتقال می‌یابد.

تفاوت اساسی  وان جکوزی و وان حمام در استفاده از همین پمپ‌ها می‌باشد. قدرت این پمپ‌ها براساس مدل‌ها و ظرفیت‌های جکوزی متغییر است. سرعت و فشار و نحوه‌ی خروج آب از طریق جت‌ها، به گونه‌ای تعبیه شده که با قرارگیری فرد در زیرآب باعث ماساژ بدن و اعضای مختلف بدن می‌شود.

جکوزی شامل تجهیزات مدرن دیگری هم می‌باشدکه طبق سفارش مشتری  و یا از قبل به بستر اصلی آن اضافه می‌شود. برای مثال پمپ‌هایبلوئر یا حباب ساز که با فشار بر روی آب، حباب ایجاد می‌کنند که این حباب ها می‌توانند براساس سلیقه افراد حاوی رایحه‌های متفاوتی از انواع اسانس‌های خوش بو باشند.

از دیگر امکانات، منبع نور است که برای زیبا سازی و انتقال حس آرامش استفاده می‌شود. و یا توربوجت‌ها که باعث خروشان شدن آب می‌شوند. واتر جت‌ها نیز از جمله این تجهیزات هستند، که با نصب الزامی آن در کف هر نوع از جکوزی وظیفه پمپاژ کردن آب از پایین به بالا را انجام می‌دهند که فشار این پمپاژ قابل تنظیم است.

کاربردهای وان جکوزی

وان جکوزی از تجهیزات مدرن و لوکس هر خانه‌ای به حساب می‌آید. جکوزی های که در منازل آپارتمانی  استفاده می‌شوند نسبت به آن دسته از جکوزی‌های که در استخرها استفاده می‌شوند ساده تر می‌باشند.

در منازل، استخرها و هتل‌ها و باشگاه ها جهت ریلکس کردن،هیدرو تراپی، رفع تنش عصبی و عضلانی، با رعایت بهداشت و شستشو و ضدعفونی کردن تجهیزات و فضای داخلی وان جکوزی از آن استفاده می‌شود. به دلیل چرخش و دمای مناسب آب در وان جکوزی، یکی از مهم ترین کاربردهایش استفاده در حوزه‌ی پزشکی و سلامت می‌باشد.

ماساژدر زیر آب گرم یا هیدرو تراپی از جمله کاربردی ترین راه‌های موثر درکاهش دردهای عضلانی می‌باشد که این عمل به وسیله وان جکوزی امکان پذیر است. و همچنین ماساژ تراپی،جهت رفع خستگی و کاهش استرس از دیگر کاربردهای فوق العاده ارزشمند وان جکوزی می‌باشد. در بعضی موارد ورزشکارانی که آسیب دیده اند طبق دستور فیزیوتراپ باید جهت تسریع در فرآیندمحل آسیب دیده از وان جکوزی حمام استفاده کنند.

مزایا و معایب استفاده از وان جکوزی

از جمله مزایای استفاده از وان جکوزی شامل موارد زیر می‌باشد:

-ابتدایی ترین مزیت وان جکوزی، مدرن سازی فضای ساختمان و استحمام است.

-چربی سوزی و کاهش وزن

-کاهش قندخون و فشار خون

-بهبود عملکرد قلب و عروق

-ماساژتراپی جهت تسکین دردهای مفصلی و عضلانی

-ریلکسیشن جهت رفع خستگی

– با افزایش دمای ماهیچه، به دلیل تماس با آب گرم باعث افزایش گردش خون و افزایش اکسیژن می‌شود.

-هیدروتراپیکه تحریک مویرگ ها را به دنبال دارد.

-تعریق و دفع سموم بدن

– خواب راحت‌تر و مفیدتر به دلیل افزایش دمای بدن

-انعطاف پذیری و افزایش قدرت و حرکت مفاصل و عضلات

-صرفه جویی در مصرف آب

معایب وان جکوزی در مقابل مزیت هایش بسیار اندک است، که از جمله این معایب شامل:

– ایجاد بیماری‌های پوستی و باکتریایی در صورت عدم رعایت بهداشت. بنابراین در هنگام خرید باید به این نکته توجه داشته باشیدوان جکوزیکه قصد خرید آن را دارید ضد قارچ و باکتری باشد و مهم تر اینکه بعد از هر بار استفاده آن را به طور کامل شستشو و ضدعفونی کنید.

– استفاده از وان جکوزی برای زنان باردار به این دلیل که گرمای آب جکوزی برای جنین خطرناک می‌باشد و باعث ایجاد یک نوع اختلال عصبی در نوزاد می‌شود، توصیه نمی‌شود.

-سختی و مشکلات نصب و راه اندازی وان جکوزیکه به لوله و اتصالات مخصوصی نیاز دارد.

-افزایش دمای آب بیش از حد در جکوزی باعث سوختگی پوست می‌شود پس در هنگام استفاده باید با سنسورهای تهیه شده دمای آب را تنظیم کنید.

مدل‌ها و ابعاد رایج وان جکوزی

تفاوت در مدل‌ها و ابعاد وان‌های جکوزی به دلیل تفاوت در کاربردها، تجهیزات مورد استفاده درآن و شکل ظاهری و طراحی آنها می‌باشد.که بر این اساس به سه دسته تقسیم بندی می‌شوند:

1- جکوزی پیش ساخته که مستقیم به برق خانگی وصل می‌شود و نیازی به لوله کشی و اتصالات خارجی ندارد. و قابلیت جابه جایی دارد.

2-جکوزی بادی که به صورت هوشمند طراحی شده و با داشتن کنترل دیجیتال ساده می‌توان تنظیمات دمای آب و تایمرآن را انجام داد.علاوه براین امکان جابه جای راحت و آسانی را دارد.

3-وان جکوزی مدرن، با به کارگیری و افزودن تجهیزاتی مانند انواع لنزهای رنگی، استفاده ازجت های مدرن و قابل تنظیم، انواع سنسورهای کنترل، میزان و دمای آب و….می‌توان یک وان جکوزی مدرن و شیک را طراحی کرد و ساخت.البته این تفاوت ها باعث تغییر قیمت نیز می‌شوند.

جنس وان‌های جکوزی اکثرا از فایبرگلاس یا اکریلیک هستندکه مناسب جهت کاربرد در حمام منازل، استخرها، باشگاه و فضاهای سرباز مانند باغ‌ها و ویلاها می‌باشد. برای تزیین جکوزی از کاشی و سرامیک‌های مقاوم در طرح ورنگ‌های متفاوت استفاده می‌شود.

گنجایش و ظرفیت جکوزی شامل دونفره و چندنفره می‌باشد که جکوزی چندنفره با توجه به میزان ظرفیتش   که به صورت زوجی دو، چهار،شش،هشت و…. است، دارای ابعاد مختلفی می‌باشد، که این نوع از جکوزی بیشتر در محیط‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ابعاد جکوزی در هنگام سفارش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که ابعاد سفارشی باید متناسب با ابعاد محل نصبمورد نظر، یکسان باشد. ابعاد جکوزی براساس کاربرد و مدل و شکل هندسی آن ها طراحی و ساخته می‌شود.

در ادامه‌ی مقاله، جهت آشنایی بهتر و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با وان جکوزی تصاویری از مدل‌های زیبا در ابعاد مختلف قابل مشاهده است.

وان جکوزی مدلN-JA005 در 5تیپ
avijehtarh

وان جکوزی مدلN-JA005 در 5تیپ

ابعاد65*75*160

رنگ سفید با جنس بدنه‌ ABS/PMMA

 ظرفیت 1 نفر  

 وان جکوزی مدلN-JA028 در 4تیپ
avijehtarh

وان جکوزی مدلN-JA028 در 4تیپ

ابعاد63*155*155

رنگ سفید با جنس بدنهABS/PMMA

ظرفیت 2نفر

 وان جکوزی مدل N-JA033
avijehtarh

وان جکوزی مدل N-JA033

ابعاد70*120*170

رنگ سفید و جنس بدنهABS/PMMA

ظرفیت 2نفر

وان جکوزی مدلN-JA021
avijehtarh

وان جکوزی مدلN-JA021

ابعاد88*155*220

رنگ داخل سفید رنگ بدنه قهوه ای جنس ABS/PMMA

ظرفیت3نفر

وان جکوزی مدلN-JA031در5 تیپ
avijehtarh

وان جکوزی مدلN-JA031در5 تیپ

ابعاد60*75*170

رنگ سفید و جنس بدنه ABS/PMMA

ظرفیت 1 نفر

وان جکوزی مدلN-JA020 در 4تیپ
avijehtarh

وان جکوزی مدلN-JA020 در 4تیپ

ابعاد60*96*180

رنگ سفید و جنس بدنه ABS/PMMA

ظرفیت 2نفر

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده مدل‌های متنوع در ابعاد مختلف می‌توانید به سایت شرکت آویژه طرح مراجعه کنید و با اعتماد به ما دیگر نگران نبودن محصول دلخواه تان نباشید.

avijehtarh.com

Leave A Comment

Related Articles